Z przeprowadzonego badania na grupie blisko 650 frankowiczów, wynika, ze wśród osób, które spłacają taki kredyt i jeszcze nie sądzą się z bankiem, 50,8% zamierza złożyć pozew w ciągu najbliższych trzech miesięcy. 6,3% nie chce tego zrobić. Z kolei 42,9% nadal nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
– Zgodnie z różnymi szacunkami, dotychczas niespełna 10% frankowiczów wystąpiło z pozwami do sądów. Jeżeli ponad połowa pozostałych osób mających kredyty we frankach też tak zdecyduje, to banki mogą mieć poważny problem z gigantyczną liczbą procesów – komentują eksperci z UCE RESEARCH.
Do tego z badania wynika, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy 16,8% ankietowanych osób z własnej inicjatywy kontaktowało się ze swoim bankiem w sprawie zaproponowania ugody. Natomiast 81,8% nie podejmowało takich działań.
– Konsumenci, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, zwyczajnie stracili zaufanie do banków. Nie wierzą w polubowne i uczciwe z ich strony zakończenie sprawy. Dlatego większość nie chce podejmować żadnych negocjacji – uważają eksperci.
W ostatnim półroczu rzadkością było to, że przedstawiciel banku kontaktował się z frankowiczem w sprawie ewentualnego zaproponowania mu ugody. Deklaruje to zaledwie 7,6% ankietowanych. Natomiast aż 91,9% badanych twierdzi, że takiego kontaktu w ogóle nie było. 0,5% nie pamięta, czy taka inicjatywa była podejmowana z ramienia banku.
– To pokazuje, że obecnie banki nie są chętne do negocjacji. Z naszych obserwacji wynika, że raczej wolą przeciągać temat niż go polubownie zakończyć. To im się zwyczajnie opłaca – stwierdzają analitycy sektora bankowego z firmy doradczej UCE GROUP LTD.
Frankowicze zapytani o to, czy na chwilę obecną są skłonni do rozmów z bankiem na temat ugody, w większości odpowiedzieli twierdząco – 39,4%. Odwrotną opinię wyraziło 36,5% ankietowanych. Natomiast 24,1% badanych nie miało jeszcze wyrobionego zdania w tej kwestii.
– Ci, którzy chcieliby rozmawiać nt. ugody, głównie zaakceptowaliby przewalutowanie kredytu po kursie średnim NBP z dnia wypłaty lub unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem – po 41,7%. Natomiast 5,5% ankietowanych z tej grupy zgodziłoby się na przewalutowanie po innym uzgodnionym kursie – dodają eksperci z UCE RESEARCH.
Co ciekawe, na przewalutowanie kredytu po obecnym kursie średnim NBP nie zgodziłaby się żadna badana osoba. Z kolei 6,3% respondentów przystałoby na inne niż wyżej wskazane rozwiązanie. Z kolei 4,7% nie ma własnej opinii w tym zakresie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 02-16.04.2021 r. metodą CAWI przez UCE RESEARCH i SYNO Poland. Wzięły w nim udział 644 osoby posiadające tzw. kredyty frankowe w sumie w 11 bankach w Polsce. Badaniem objęto 16 województw, dzieląc je na 5 stref pod względem liczby mieszkańców.
Masz pytania do ww. publikacji?
Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com
Ostatnio dodane
Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!