Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH, osoby, które wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach, są podzielone w kwestii tego, czy w czasach galopującej inflacji państwo powinno wprowadzić dla frankowiczów tzw. wakacje kredytowe. 39,8% z nich jest za takim rozwiązaniem, a 35,1% ma zupełnie przeciwne zdanie.
Z badania również wynika, że 25,1% kredytobiorców złotowych nie wyrobiło sobie jeszcze własnego zdania w kwestii wakacji kredytowych dla frankowiczów. W opinii autorów raportu, świadczy to o dwóch rzeczach. Po pierwsze, ta część respondentów może faktycznie mieć ograniczoną wiedzę na temat frankowiczów i dlatego się wstrzymuje od głosu. Po drugie, mogą to być osoby, których w ogóle nie interesuje ten temat. To znaczy, mają swój kredyt w złotówkach i w zasadzie nie obchodzi ich sytuacja innych kredytobiorców. Z ostrożności nie chcą się w tej kwestii wypowiadać.
Patrząc na szczegółowe wyniki, można zauważyć, że wśród zwolenników ww. rozwiązania są przede wszystkim mieszkańcy dużych i średnich miast, w tym woj. mazowieckiego i śląskiego. Poparcie przeważnie deklarują osoby z wyższym lub ze średnim wykształceniem, zarabiające miesięcznie powyżej 5 tys. złotych na rękę. Z kolei wśród badanych, którzy nie chcą wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla frankowiczów, dominują osoby zamieszkałe w mniejszych miejscowościach, głównie w woj. podkarpackim i podlaskim. Z reguły są to ankietowani z miesięcznymi zarobkami poniżej 5 tys. zł netto oraz z wykształceniem zawodowym.
Przeciwnicy tzw. wakacji kredytowych dla frankowiczów wskazują głównie trzy powody swojej dezaprobaty dla tego rozwiązania. Najważniejszy z nich jest taki, że byłoby to niesprawiedliwe wobec kredytobiorców złotówkowych – 32,4%. W drugiej kolejności badani argumentują, że frankowicze sami powinni mediować z bankami w tej kwestii – 21,2%. Trzecia kwestia jest taka, że mogłoby to zbyt dużo kosztować sektor bankowy – 10,1%.
Z kolei najrzadziej wskazywanym powodem niechęci do wprowadzenia ww. rozwiązania jest przekonanie, że frankowicze przez długi czas mieli niższe raty kredytowe niż inni i teraz to się sprawiedliwe wyrówna – 3,6%. Nieco częściej ankietowani stwierdzają, że nie zaciąga się kredytu w walutach, w których nie pobiera się pensji – 4,1%.
Sondaż został przeprowadzony metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH wśród 1003 Polaków, którzy w dniu badania mieli kredyty zawarte w złotówkach. Nie były brane pod uwagę osoby, które nie miały zaciągniętych żadnych zobowiązań kredytowych bądź spłacały kredyty indeksowane lub denominowane do waluty innej niż polska. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, zarobków, wykształcenia oraz regionu.
Masz pytania do ww. publikacji?
Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com
Ostatnio dodane
Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!