Dwucyfrowe wzrosty cen utrzymują się w sklepach kolejny miesiąc z rzęduDwucyfrowe wzrosty cen utrzymują się w sklepach kolejny miesiąc z rzędu

Analiza przeszło 88 tys. cen detalicznych wykazała, że w marcu br. codzienne zakupy były droższe średnio o 23,7% niż rok wcześniej. Na 17 obserwowanych kategorii rdr. wszystkie po raz kolejny zdrożały dwucyfrowo. Największy wzrost wyniósł 46,4% rdr. i dotyczył karm dla zwierząt. Warzywa znalazły się na drugim miejscu – skok o 39,6% rdr. Wśród nich cebula, marchew i papryka odnotowały duże podwyżki – odpowiednio o 68%, 60,4% i 59,1% rdr. W pierwszej piątce najbardziej drożejących rok do roku kategorii widać też pieczywo z wynikiem 27,6%, nabiał – 27,3%, a także chemię gospodarczą – 26,8%. Nieco dalej w zestawieniu mamy wędliny, art. dla dzieci, owoce i mięso – odpowiednio 24,9%, 23,2%, 22,9% i 22,4% rdr. Z kolei najmniej rdr. poszły w górę ceny używek – o 11,3%, art. tłuszczowych – o 14,4%, jak również słodyczy i deserów – o 18,3%.

Najnowszy raport pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych), wykonany na podstawie analizy przeszło 88 tys. cen detalicznych z ponad 37 tys. placówek handlowych, wykazał, że w marcu br. ceny w sklepach były wyższe średnio o 23,7% niż rok wcześniej. Z analizy wynika też, że na 17 badanych kategorii rok do roku znowu podrożały dosłownie wszystkie. Do tego odnotowano same dwucyfrowe wzrosty. Najmniejszy wyniósł 11,3%, a największy – 46,4% rdr. W lutym skala podwyżek średnich cen poszczególnych grup towarów rdr. wynosiła od 10,3% do 30,9%, a w styczniu – od 10,8% do 27,9%. Widać zatem, że jest coraz drożej.

– Podwyżki średnich cen obejmujących kategorie produktów sklepowych przez najbliższe kilka, a może nawet kilkanaście miesięcy będą dwucyfrowe w ujęciu rok do roku. Niestety, konsumenci będą mocno odczuwać wysokie wzrosty cen, choć poszczególne produkty będą notowały różne skoki – komentuje dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito. 

Zebrane dane pokazują także, że w marcu największą dynamikę wzrostu cen zanotowały karmy dla zwierząt domowych. Tego typu art. zdrożały średnio aż o 46,4%. Sam pokarm dla kotów poszedł w górę o 46,8% rdr. Niewiele mniejsza podwyżka objęła żywność dla psów – o 46,1% rdr.

– Żywność dla domowych pupili drożeje ze względu na rosnące koszty surowców, w tym produktów odzwierzęcych oraz tłuszczy. Dodatkowo w cenie karm uwzględniony jest efekt podwyżki opłat za prąd. A przy produkcji tych artykułów zużywane są duże ilości energii elektrycznej – wyjaśnia dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się warzywa ze wzrostem o 39,6% rdr. Rekordowe podwyżki rdr. zanotowały takie artykuły, jak cebula – o 68%, marchew – o 60,4%, papryka – o 59,1%, a także pomidory – o 43,8%.

– To efekt niekorzystnych warunków klimatycznych w rolniczej, południowej Hiszpanii i północnej Afryce, który przełożył się na niedobór warzyw na całym europejskim rynku. Do tego dochodzą wysokie koszty krajowej produkcji szklarniowej w okresie zimowym. Bezpośredni efekt wysokich kosztów ogrzewania i naświetlania przekłada się na ceny produktów. W przypadku cebuli i marchwi odczuwane są jeszcze skutki słabych zeszłorocznych zbiorów i ograniczonych stanów magazynowych. Na szczęście, ze względu na charakter ww. czynników, dynamiczny wzrost cen może być krótkotrwały. Najpóźniej w maju, po zwiększeniu produkcji krajowej, powinny nastąpić istotne spadki w tej kategorii – uspokaja dr Kopyściański.

Trzecie miejsce w rankingu drożyzny zajęło pieczywo z podwyżką o 27,6% rdr. Dla przykładu, chleb podrożał o 28,3%, a bułki poszły w górę o 26,9% w ujęciu rdr.

– Drożdże, cukier i mąka od wielu miesięcy windują ceny w tej kategorii. Ma to bezpośredni wpływ na ostateczny wzrost cen produktów piekarniczych. Trzeba również pamiętać o tym, że rynek zboża jest obecnie mocno niestabilny – zaznacza dr Anna Semmerling.

Na czwartej pozycji w marcowym zestawieniu widać nabiał, który rdr. zdrożał o 27,3%. W relacji rocznej największe podwyżki odnotowały takie artykuły, jak jajka – o 38,3%, jogurty – o 30,6%, śmietana – o 30,5%, a także mleko – o 27,4%.

– Na ceny wielu produktów oddziałują wysokie pośrednie koszty produkcji. Jednak w przypadku nabiału dodatkowo dochodzi wpływ zniesienia restrykcji pandemicznych w Chinach. W tym kraju mocno zwiększył się popyt konsumpcyjny, w szczególności na sery i jogurty. To wygenerowało podwyżki na wszystkich rynkach, w tym w Polsce. Nabiał jest interesującą kategorią, bo ceny hurtowe mleka w marcu br. spadły, ale artykułów z niego przetworzonych – już nie. W przypadku jaj wciąż ma znaczenie ograniczona podaż w związku z ptasią grypą. Do tego istotne są wysokie ceny pasz drobiowych – tłumaczy dr Kopyściański.

Pierwszą piątkę najbardziej drożejących kategorii zamyka chemia gospodarcza ze wzrostem rok do roku na poziomie 26,8%. Sam proszek do prania zdrożał aż o 52,6%, a papier toaletowy – o 38,6%.

– Głównym powodem wzrostów cen chemii gospodarczej są stale rosnące koszty produkcji. Wpływają na to m.in. drożejące surowce, a także odczynniki chemiczne. W produkcji proszku do prania wykorzystywanych jest kilka coraz droższych substancji. Natomiast w przypadku papieru toaletowego znaczenie ma rosnąca cena celulozy – stwierdza dr Semmerling.

Patrząc na wyniki kolejnych kategorii, analitycy z UCE RESEARCH zwracają też uwagę na to, że wędliny w marcu zdrożały o 24,9% rdr. W tym przypadku podwyżka jest mniejsza niż w lutym, gdy wyniosła 25% w ujęciu rok do roku. Ostatnio ceny szynki poszły w górę o 30,7%, kiełbasy tradycyjnej – o 23,9%, a parówek – o 22,9% rdr. Następną pozycję w zestawieniu ma kategoria art. dla dzieci z wynikiem 23,2%. Nieco mniejszy wzrost odnotowały owoce – o 22,9% rdr. W tej grupie towarów najbardziej zdrożały truskawki – o 43,4% rdr. Dalej widać arbuzy i banany – odpowiednio 28,2% i 27,8% rdr.

– Przyczyny wzrostu cen w tej ostatniej kategorii są analogiczne jak w przypadku warzyw. Niekorzystne warunki klimatyczne w ostatnich miesiącach w krajach będących naturalnymi eksporterami owoców na rynki europejskie istotnie zmniejszyły podaż dostępnych produktów. To przełożyło się na wzrosty cen – twierdzi dr Kopyściański.

Autorzy analizy informują również, że mięso rdr. podrożało w marcu o 22,4%, czyli bardziej niż w lutym – o 20,3%, ale ta kategoria nie drożeje już tak szybko jak wcześniej. W zeszłym miesiącu ceny wieprzowiny wzrosły rdr. o 28,7%, drobiu – o 24,8%, a wołowiny – o 12,3%.

– W kategorii mięsa ceny cały czas się wahają. Jeśli dany produkt mięsny znacznie drożeje, to inne art. nieco wolniej idą w górę. I to może dawać niższą średnią niż w poprzednich miesiącach. Nadal jednak wśród tych towarów odnotowuje się wzrosty o 20-30% rdr. To jest bardzo wysoki poziom i z pewnością mocno odczuwalny wśród konsumentów – podkreśla ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito.

Z kolei najmniej zdrożały ostatnio używki – o 11,3% rdr. Przed nimi są produkty tłuszczowe z podwyżką o 14,4% rdr. Natomiast trzecie od końca są słodycze i desery ze wzrostem o 18,3% rdr.

– Ceny używek z natury rosną skokowo na początku roku, gdy podnoszona jest stawka akcyzy, która ma kluczowy wpływ na dynamikę wzrostu cen w tej kategorii. W kolejnych miesiącach roku koszty zakupu tego typu produktów pozostają w miarę stabilne, co potwierdzają dane za marzec br. Z kolei w przypadku tłuszczów odczyt z marca 2023 roku „fałszuje” tzw. wysoki efekt bazy. W marcu 2022 roku mieliśmy rekordowe ceny tych produktów. Dlatego porównanie procentowe rdr. nie oddaje w pełni wciąż bardzo wysokiego poziomu drożyzny – podsumowuje dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Dane pochodzą z cyklicznego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH” (powstającego co miesiąc od blisko 6 lat), autorstwa UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych). Analiza pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. W najnowszej odsłonie porównano wyniki z marca 2023 r. i analogicznego okresu 2022 roku. Dotyczyło to 17 kategorii i blisko 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 88 tys. cen detalicznych z ponad 37 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry docierające ze swoją ofertą do większości konsumentów w Polsce.

Uwaga! Autorzy badania zastrzegają, że powyższa analiza nie może być traktowana jako pomiar wzrostu lub spadku ogólnego poziomu inflacji.


***

Masz pytania do ww. publikacji?

Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com


Ostatnio dodane


Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!KLAUZULA DOT. NEWSLETTERA


ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH:

Administratorem Państwa danych osobowych jest UCE GROUP LTD. Sp. z o.o. Oddział w Polsce,  00-807 WARSZAWA (PL-Poland), Aleje Jerozolimskie 96. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000290366, NIP PL: 735-27-17-143, REGON: 120557126.

PRZYSŁUGUJE PAŃSTWU PRAWO DO:

 • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
 • żądania cofnięcia zgody na przesyłanie wiadomości i/lub informacji w formie Newslettera w dowolnym momencie,
 • wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

CEL PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH:

Dane osobowe przetwarzane są w celu otrzymania informacji handlowej, treści marketingowych w postaci Newslettera (w tym m.in. wszelkiego rodzaju publikacji, raportów, analiz oraz informacji prasowych) za pomocą wiadomości e-mail. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysyłki Newslettera.

OKRESY PRZECHOWYWANIA DANYCH:

Dane udostępnione w celach marketingowych, tj. wysyłki Newslettera, będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub złożenia sprzeciwu.

KATEGORIA OSÓB, KTÓRYM DANE MOGĄ BYĆ UDOSTĘPNIANE:

Dostęp do danych osobowych Użytkownika mogą mieć pracownicy i podwykonawcy Administratora, którzy są odpowiedzialni za obsługę Użytkownika, m.in. wykonujący wszelkiego rodzaju usługi na rzecz Administratora (np. świadczący wsparcie techniczne i/lub informatyczne bądź analityczne) oraz Podmioty zewnętrze, takie jak serwisy obsługujące, które muszą mieć dostęp do tych danych, aby wykonywać swoje zadania i obowiązki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI


ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH:

Administratorem Państwa danych osobowych jest UCE GROUP LTD. Sp. z o.o. Oddział w Polsce,  00-807 WARSZAWA (PL-Poland), Aleje Jerozolimskie 96. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000290366, NIP PL: 735-27-17-143, REGON: 120557126.

ZASADY OGÓLNE:

a) Niniejsza Polityka Prywatności stanowi dokument regulujący zasady przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
b) Wprowadzenie Polityki Prywatności ma na celu zapewnienie zgodności z RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) procesów przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
c) W związku z prowadzoną przez Administratora działalnością Państwa dane są zbierane i przetwarzane zgodnie z właściwymi przepisami prawa (w tym RODO) w oparciu o obowiązujące w nich zasady, takie jak:

 • zasada zgodności z prawem. Administrator zapewnia, że przetwarzanie przez niego danych osobowych jest zgodne z prawem, tj. art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 2 albo art. 10 RODO,
 • zasada ograniczenia czasowego. Administrator zapewnia, że dane osobowe są przetwarzane tylko przez okres, w jakim jest to niezbędne dla zrealizowania celów przetwarzania,
 • zasada rzetelności i przejrzystości. Administrator zapewnia rzetelność i przejrzystość przetwarzania danych osobowych, informuje o przetwarzaniu danych osobowych w momencie ich zbierania,
 • zasada ograniczenia celu. Administrator zapewnia, że dane osobowe są zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach,
 • zasada prawidłowości. Administrator zapewnia, że przetwarzane przez niego dane osobowe są prawidłowe i w razie potrzeby uaktualniane,
 • zasada minimalizacji. Administrator zapewnia, że przetwarza dane wyłącznie w zakresie niezbędnym do realizacji celu,
 • Administrator zapewnia przestrzeganie Polityki prywatności przez wszystkich Pracowników, Współpracowników Administratora oraz Podwykonawców,
 • zasada integralności i poufności. Administrator zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem,
 • zasada rozliczalności. Administrator poprzez odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapewnia możliwość wykazania zgodności przetwarzania danych osobowych z RODO oraz pozostałymi przepisami dotyczącymi danych osobowych,
 • zasada zgodności ciągłości. Administrator zapewnia zgodność działania organizacji z wymaganiami ochrony danych osobowych. W tym celu między innymi monitoruje zmiany w przepisach prawa, wytyczne krajowych oraz międzynarodowych organów ochrony danych osobowych oraz orzecznictwo sądów i trybunałów, a także uwzględnia w tym zakresie najlepsze praktyki rynkowe.

PRZEKAZYWANIE DANYCH OSOBOWYCH DO PAŃSTWA TRZECIEGO:

Administrator nie przekazuje Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Niemniej w przypadku zaistnienia takiej konieczności, Administrator przekazuje je z zapewnieniem odpowiedniego stopnia ochrony.

UDOSTĘPNIANIE I POWIERZENIA DANYCH OSOBOWYCH:

Administrator udostępniania Państwa dane osobowe innemu administratorowi tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden z warunków, o którym mowa w art. 6 ust. 1 albo w art. 9 ust. 2 RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE). Natomiast powierzenie przetwarzania Państwa danych osobowych przez Administratora następuje w oparciu o umowę powierzenia przetwarzania danych lub inny instrument prawny, o którym mowa w art. 28 RODO.

KONTAKTY Z ADMINISTRATOREM:

Administrator udziela Podmiotom danych informacji na piśmie lub w inny sposób, w tym w stosownych przypadkach – elektronicznie. Administrator umożliwia wykonywanie praw wynikających z art. 15-22 RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).

REALIZOWANIE UPRAWNIEŃ PODMIOTÓW DANYCH:

 • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia otrzymania kopii danych lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

NARUSZENIA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:

Administrator zapewnia, że zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych będzie przekazywał Organowi Nadzorczemu, chyba że jest mało prawdopodobne, by naruszenie skutkowało ryzykiem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. Administrator bada zaistniałe naruszenie i ewentualnie wdraża stosowne organizacyjne i techniczne środki naprawcze.