Kolejny trudny miesiąc dla Polaków. Ceny w sklepach poszły w górę średnio o 11% rdr.Kolejny trudny miesiąc dla Polaków. Ceny w sklepach poszły w górę średnio o 11% rdr.

Najnowszy raport pokazujący analizę blisko 36 tys. cen detalicznych z listopada br. i ub.r. wskazuje, że najmocniej znowu zdrożał olej, bo o prawie 80%. Następnie jest cukier z podwyżką o blisko 60%. Analiza wykazała również, że podrożało aż 9 z 12 monitorowanych kategorii. W czołówce są art. tłuszczowe z przyrostem na poziomie ponad 60%, produkty inne – 32%, a także wyroby mięsne – 20%. Dwucyfrowe podwyżki objęły również nabiał i warzywa – odpowiednio 16,8% i 11,2%. Natomiast napoje, chemia gospodarcza, pieczywo oraz owoce zanotowały jednocyfrowe wzrosty. Do tego widać, że ogólnie w sklepach było drożej o blisko 11% w skali roku.

Według cyklicznej analizy pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, w listopadzie br. w sklepach było drożej średnio o 10,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Na 12 stale obserwowanych kategorii aż 9 zdrożało, a tylko 3 potaniały. Dla porównania, w październiku 8 grup towarowych poszło w górę, a zakupy kosztowały średnio o 4,4% więcej niż rok wcześniej. We wrześniu 7 kategorii odnotowało wzrosty, a produkty były droższe o 8,8% w skali roku.

– Coraz więcej grup towarowych staje się droższych, ponieważ często są one ze sobą powiązane i jedna reaguje na drugą. Dla przykładu, ogromny wzrost cen olejów przełożył się na zwiększenie kosztów produkcji artykułów przy ich użyciu. Kategorie, które do tej pory opierały się podwyżkom, prędzej czy później również zareagują na ogólną sytuację na rynku – mówi Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland. 

Porównując dane z tegorocznego i ubiegłorocznego listopada, można zauważyć, że wyraźnie podrożały produkty tłuszczowe – bo aż o 60,6%. I jest to najbardziej widoczne w przypadku oleju, który odnotował skok o 79,4%. Margaryna do pieczenia zdrożała o 36%, a masło poszło w górę o 34,1%.

– O tanim oleju Polacy mogą na długo zapomnieć. Art. tłuszczowe od kilku miesięcy drożeją, bo rosną ceny olejów pochodzenia roślinnego na światowych rynkach. Wbrew pozorom ma to też związek z popytem na biopaliwa. I dlatego należy spodziewać się kolejnych wzrostów. Będzie to wynikiem zarówno czynników ogólnoświatowych, trudnej sytuacji producentów, strategii sieci handlowych, jak i zachowań samych konsumentów, którzy zaczęli częściej kupować ten produkt na zapas – tłumaczy Karol Kamiński, współautor badania z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

Na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki znajdują się tzw. produkty inne – 32%. Wśród nich przede wszystkim zdrożały karmy dla psów i kotów – odpowiednio o 33,2% i 32%. Z kolei ceny pieluch dla niemowląt poszły w górę o 5,8%.

– Ceny karm dla zwierząt przez dłuższy czas były w sklepach dość stabilne. W naszej ocenie, sieci handlowe długo opierały się przed podnoszeniem ich, ale w końcu musiały wyrównać je z fizyczną wartością rynkową. Oczywiście nie można zapomnieć tutaj o fakcie, że oprócz powyższej kwestii jednym z głównych powodów jest wzrost cen surowców energetycznych, który w sposób zasadniczy wpłynął na koszty produkcji, a finalnie na ww. podwyżki – zauważają analitycy z UCE RESEARCH.

Trzecią pozycję w zestawieniu kategorii, które najbardziej podrożały, zajmuje mięso z podwyżką o 20%. Wołowina poszła w górę o 27,7%, a cielęcina – o 23,6%. Drób zdrożał o 19%. Natomiast wieprzowina potaniała o 2%.

– Od wielu miesięcy mówię, że wzrost cen mięsa po części jest pochodną spadku jego spożycia przez Polaków. Do tego rynek jest przesycony dużą ilością zakładów mięsnych. Co więcej, w czasie pandemii branża mocno odczuła wygaszenie turystyczne i zamykanie restauracji, a skutki tego ciągną się do dziś. Na to wszystko nakłada się wciąż rosnąca inflacja. Dlatego prognozuję, że prawdziwy wzrost cen mięsa jest dopiero przed nami. Uważam również, że koniec tego roku i początek przyszłego będzie najgorszy pod tym względem – komentuje ekspert z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

Kolejną drożejącą kategorią jest nabiał – 16,2%. Dla przykładu, ser żółty poszedł w górę o 24,7%. Z kolei śmietana potaniała tylko o 1,5%. Następną w zestawieniu grupą towarową są warzywa, które średnio zdrożały o 11,2%. I tak cebula odnotowała skok o 39,9%. Ogórki stały się droższe o 28,6%, a ziemniaki – o 26,3%. Z kolei papryka była już tańsza o 10,4%.

– Ceny nabiału w tym roku bardzo różnie się zachowywały. Raz rosły, a innym razem spadały. Natomiast w ostatnim czasie, patrząc w porównaniu do danych z września czy też października, widać, że w tym pierwszym okresie ceny rok do roku poszły w górę o 3%, a w drugim – o 4,5%. Tak więc skok jest dość spory. Z kolei warzywa w październiku br. były droższe o 3% w porównaniu z cenami z 2020 r. Ale we wrześniu było drożej o 17,8% w skali roku – informują analitycy z UCE RESEARCH.

W przypadku czterech kategorii notowane wzrosty były jednocyfrowe. Napoje zdrożały o 6,8% (woda niegazowana – skok o 14,9%). Chemia gospodarcza poszła w górę o 5,7% (papier toaletowy – wzrost o 16%). Za pieczywo trzeba było zapłacić więcej o 1,7% (chleb ze zwyżką o 1,8%). Owoce podrożały o 0,08% (mandarynki – o 17,3%, a banany – o 10,9%).

– W kwestii napojów nastąpiło swego rodzaju odbicie. Początek roku to był okres dużych zwyżek. Natomiast ostatnio ceny lekko się unormowały. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku tego roku w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego roku ceny były na minusie – odpowiednio 2,6% i 4,3%. Obecny wzrost może zatem świadczyć o tym, że zaczynają one zbliżać się do ogólnego wzrostu inflacji. Mniej więcej podobna sytuacja jest z chemią gospodarczą, która we wrześniu zdrożała o 0,7% w relacji rocznej, ale już w październiku była droższa o 6,6% – wyjaśnia Karol Kamiński z Grupy AdRetail.

Z analizy ponadto wynika, że choć produkty sypkie potaniały o 0,8%, to cena samego cukru poszła w górę aż o 58,9%. Jak podkreślają analitycy z UCE RESEARCH, to kolejny produkt po oleju, który negatywnie nakręca drożyznę w sklepach. Jest to zarówno wynikiem międzynarodowego kryzysu surowcowego, jak i problemów największego na świecie eksportera cukru, czyli dotkniętej suszą i przymrozkami Brazylii. Ale też wieloma innymi czynnikami, np. wzrostem cen surowców energetycznych. 

– Uważam, że w sklepach nadal będą rosły ceny, podbijane przez kolejne czynniki, w tym zakłócenia łańcuchów dostaw czy rosnące koszty wytwórcze i pracownicze. Natomiast branża retailowa będzie chciała zrekompensować sobie te straty, co oczywiście nie poprawi sytuacji. Trzeba też wprost powiedzieć, że jesteśmy u progu poważnego kryzysu. Prognozuję, że w grudniu też możemy spodziewać się średnio dwucyfrowego wzrostu cen w sklepach, patrząc na wartości rok do roku. Jeżeli instytucje państwowe nie znajdą dodatkowego „lekarstwa”, oprócz zapowiadanej tarczy antyinflacyjnej, to w najbliższym czasie nic się raczej nie zmieni. Pytanie tylko, ile gospodarka i sami konsumenci będą wstanie wytrzymać ten stan – podsumowuje Karol Kamiński.


***

Masz pytania do ww. publikacji?

Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com


Ostatnio dodane


Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!KLAUZULA DOT. NEWSLETTERA


ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH:

Administratorem Państwa danych osobowych jest UCE GROUP LTD. Sp. z o.o. Oddział w Polsce,  00-807 WARSZAWA (PL-Poland), Aleje Jerozolimskie 96. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000290366, NIP PL: 735-27-17-143, REGON: 120557126.

PRZYSŁUGUJE PAŃSTWU PRAWO DO:

 • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
 • żądania cofnięcia zgody na przesyłanie wiadomości i/lub informacji w formie Newslettera w dowolnym momencie,
 • wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

CEL PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH:

Dane osobowe przetwarzane są w celu otrzymania informacji handlowej, treści marketingowych w postaci Newslettera (w tym m.in. wszelkiego rodzaju publikacji, raportów, analiz oraz informacji prasowych) za pomocą wiadomości e-mail. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysyłki Newslettera.

OKRESY PRZECHOWYWANIA DANYCH:

Dane udostępnione w celach marketingowych, tj. wysyłki Newslettera, będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub złożenia sprzeciwu.

KATEGORIA OSÓB, KTÓRYM DANE MOGĄ BYĆ UDOSTĘPNIANE:

Dostęp do danych osobowych Użytkownika mogą mieć pracownicy i podwykonawcy Administratora, którzy są odpowiedzialni za obsługę Użytkownika, m.in. wykonujący wszelkiego rodzaju usługi na rzecz Administratora (np. świadczący wsparcie techniczne i/lub informatyczne bądź analityczne) oraz Podmioty zewnętrze, takie jak serwisy obsługujące, które muszą mieć dostęp do tych danych, aby wykonywać swoje zadania i obowiązki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI


ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH:

Administratorem Państwa danych osobowych jest UCE GROUP LTD. Sp. z o.o. Oddział w Polsce,  00-807 WARSZAWA (PL-Poland), Aleje Jerozolimskie 96. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000290366, NIP PL: 735-27-17-143, REGON: 120557126.

ZASADY OGÓLNE:

a) Niniejsza Polityka Prywatności stanowi dokument regulujący zasady przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
b) Wprowadzenie Polityki Prywatności ma na celu zapewnienie zgodności z RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) procesów przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
c) W związku z prowadzoną przez Administratora działalnością Państwa dane są zbierane i przetwarzane zgodnie z właściwymi przepisami prawa (w tym RODO) w oparciu o obowiązujące w nich zasady, takie jak:

 • zasada zgodności z prawem. Administrator zapewnia, że przetwarzanie przez niego danych osobowych jest zgodne z prawem, tj. art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 2 albo art. 10 RODO,
 • zasada ograniczenia czasowego. Administrator zapewnia, że dane osobowe są przetwarzane tylko przez okres, w jakim jest to niezbędne dla zrealizowania celów przetwarzania,
 • zasada rzetelności i przejrzystości. Administrator zapewnia rzetelność i przejrzystość przetwarzania danych osobowych, informuje o przetwarzaniu danych osobowych w momencie ich zbierania,
 • zasada ograniczenia celu. Administrator zapewnia, że dane osobowe są zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach,
 • zasada prawidłowości. Administrator zapewnia, że przetwarzane przez niego dane osobowe są prawidłowe i w razie potrzeby uaktualniane,
 • zasada minimalizacji. Administrator zapewnia, że przetwarza dane wyłącznie w zakresie niezbędnym do realizacji celu,
 • Administrator zapewnia przestrzeganie Polityki prywatności przez wszystkich Pracowników, Współpracowników Administratora oraz Podwykonawców,
 • zasada integralności i poufności. Administrator zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem,
 • zasada rozliczalności. Administrator poprzez odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapewnia możliwość wykazania zgodności przetwarzania danych osobowych z RODO oraz pozostałymi przepisami dotyczącymi danych osobowych,
 • zasada zgodności ciągłości. Administrator zapewnia zgodność działania organizacji z wymaganiami ochrony danych osobowych. W tym celu między innymi monitoruje zmiany w przepisach prawa, wytyczne krajowych oraz międzynarodowych organów ochrony danych osobowych oraz orzecznictwo sądów i trybunałów, a także uwzględnia w tym zakresie najlepsze praktyki rynkowe.

PRZEKAZYWANIE DANYCH OSOBOWYCH DO PAŃSTWA TRZECIEGO:

Administrator nie przekazuje Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Niemniej w przypadku zaistnienia takiej konieczności, Administrator przekazuje je z zapewnieniem odpowiedniego stopnia ochrony.

UDOSTĘPNIANIE I POWIERZENIA DANYCH OSOBOWYCH:

Administrator udostępniania Państwa dane osobowe innemu administratorowi tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden z warunków, o którym mowa w art. 6 ust. 1 albo w art. 9 ust. 2 RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE). Natomiast powierzenie przetwarzania Państwa danych osobowych przez Administratora następuje w oparciu o umowę powierzenia przetwarzania danych lub inny instrument prawny, o którym mowa w art. 28 RODO.

KONTAKTY Z ADMINISTRATOREM:

Administrator udziela Podmiotom danych informacji na piśmie lub w inny sposób, w tym w stosownych przypadkach – elektronicznie. Administrator umożliwia wykonywanie praw wynikających z art. 15-22 RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).

REALIZOWANIE UPRAWNIEŃ PODMIOTÓW DANYCH:

 • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia otrzymania kopii danych lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

NARUSZENIA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:

Administrator zapewnia, że zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych będzie przekazywał Organowi Nadzorczemu, chyba że jest mało prawdopodobne, by naruszenie skutkowało ryzykiem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. Administrator bada zaistniałe naruszenie i ewentualnie wdraża stosowne organizacyjne i techniczne środki naprawcze.