Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH dla Grupy Kapitałowej DGA wśród osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, 40,2% Polaków uważa, że innowacyjne firmy powinny być zwalniane z płacenia części lub całości podatków bądź innych danin publicznych. Ale już 45,6% jest zupełnie przeciwnego zdania. Z kolei 14,2% ankietowanych nie potrafi się określić w tej kwestii.
– Od kilku lat mamy w Polsce do czynienia z systemem ulg na prowadzenie firm innowacyjnych i badawczo-rozwojowych, który wpisał się już w znacznym stopniu w zbiorową świadomość. Znane są sukcesy takich podmiotów, ale mamy też przykłady złego wykorzystania środków finansowych i braku efektów przy naprawę sporych nakładach. I to pokazuje, że respondenci, którzy nie mają na co dzień do czynienia z konkurencją i rynkiem oczekującym nowości, głównie opierają się w swoich opiniach na zasłyszanych historiach. Ich odpowiedzi potwierdzają też podział polskiego społeczeństwa – mówi Anna Szymańska, Wiceprezes Zarządu DGA.
Wśród zwolenników ulg podatkowych dla innowacyjnych firm najwięcej jest osób z miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców oraz od 200 do 499 tys. ludności. Natomiast przeciwnicy takiego uprzywilejowania głównie zamieszkują miejscowości mające od 20 do 99 tys. ludności. Z kolei patrząc na wiek respondentów, wyraźnie widać, że za pierwszą opcją najczęściej opowiadają się Polacy od 23. do 35. roku życia. W drugim przypadku dominują ankietowani w przedziale wiekowym 56-80 lat.
– W dużych miastach najczęściej mieszka najbardziej aktywna cześć społeczności. I dlatego tak duży odsetek ich mieszkańców popiera tego typu działania. Nie powinien też dziwić fakt, że za ulgami opowiadają się młode osoby, bo one z reguły bardziej liberalnie podchodzą do płacenia jakichkolwiek danin. Co do seniorów również nie można być zdziwionym. Oni z reguły nie widzą wokół siebie innowacji, mimo że naprawdę często z nich korzystają. Dlatego ich stosunek do tego jest też bardziej sceptyczny – tłumaczą analitycy z UCE RESEARCH.
Aż 61,3% ankietowanych uważa, że zwolnienie z płacenia części lub całości podatków bądź innych danin publicznych powinno zależeć od tego, czy kapitał firmy pochodzi z Polski czy z innego kraju. Natomiast dla 32,5% nie miałoby to żadnego znaczenia. Tylko 6,2% jest w tej kwestii niezdecydowanych. Ponadto autorzy badania dodają, że w pierwszej grupie ankietowanych niecałe 73% jednoznacznie widzi potrzebę takiego uprzywilejowania wyłącznie dla firm z polskim kapitałem.
– Wyniki pokazują charakter polskiego społeczeństwa, które systemem ulg i bonusów chciałoby wesprzeć swoich rodaków. Rozwój innowacji w rodzimych firmach to szansa na nowe miejsca pracy na lokalnym rynku i promocję Polski w świecie. W mojej ocenie, respondenci są świadomi tego, że poprzez płacenie danin publicznych mają swój udział w finansowaniu zwolnień z opłat i podatków dla innych. Jeżeli innowatorem będzie firma z rodzimym kapitałem, to jej sukces prawdopodobnie skonsumuje polski obywatel – komentuje tę część badania Anna Szymańska.
Ci, którzy uważają, że uprzywilejowane powinny być firmy z krajowym kapitałem, zazwyczaj mieszkają w miastach liczących od 50 do 99 tys. oraz od 100 tys. do 199 tys. ludności. Mają przeważnie 36-55 lat i wyższe lub średnie wykształcenie. Najczęściej zarabiają pomiędzy 5000 a 6999 zł na rękę, a nieco rzadziej – od 3000 do 4999 zł.
– W małych i średnich miastach często mieszkają osoby, które patriotyzm gospodarczy mają zakodowany na wyższym poziomie. Patrząc na ww. wiek, jest to też pokolenie, któremu wpajano inne wartości niż np. dzisiejszej młodzieży. Natomiast widać także, że zwolennikami uprzywilejowania firm z polskim kapitałem są ludzie dobrze wykształceni. Ich opinie mogą podnosić odsetek tak myślących osób. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że obecnie żyjemy w czasach, w których często publicznie podkreśla się przynależność kapitału i właściwie dzieli na nasz i ten obcy – podsumowują eksperci z UCE RESEARCH.
Badanie zostało wykonane przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH dla Grupy Kapitałowej DGA w dniach 6-11 grudnia 2021 roku. Zrealizowano je metodą CAWI (wywiad internetowy) wśród 1 456 dorosłych Polaków, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie zasiadają w zarządach przedsiębiorstw czy w radach nadzorczych spółek.
Masz pytania do ww. publikacji?
Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com
Ostatnio dodane
Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!