Retailerzy z 33 nagrodami i 12 wyróżnieniami w programie BLIX AWARDS 2022Retailerzy z 33 nagrodami i 12 wyróżnieniami w programie BLIX AWARDS 2022

Pod koniec października br. w warszawskim Hotelu Marriott odbył się finał trzeciej edycji programu BLIX AWARDS – Wybór Konsumentów, będący zwieńczeniem 7-miesięcznego procesu zbierania i analizowania przeszło 4 mln opinii blisko 120 tys. konsumentów na temat działania 84 sieci handlowych. W sumie rozdano aż 33 nagrody i 12 wyróżnień. Tym razem event został poszerzony o panele dyskusyjne, nawiązujące do obecnej sytuacji na rynku. Wzięli w nich udział przedstawiciele biznesu, organizacji branżowych, instytucji badawczych oraz uczelni. Eksperci rynkowi, relacjonując całe wydarzenie, podkreślają, że obecnie program jest postrzegany jako cenne narzędzie, dostarczające branży ogromną wiedzę na temat odbioru sieci handlowych przez bardzo szeroką grupę klientów. Potwierdziła to wysoka frekwencja gości na rozdaniu statuetek.

Jak podkreślają organizatorzy (Grupa BLIX, UCE RESEARCH, Proxi.cloud i aplikacja Zdrowe Zakupy), finał programu BLIX AWARDS – Wybór Konsumentów, który odbył się w warszawskim Hotelu Marriott, to wisienka na torcie blisko siedmiomiesięcznego procesu, w ramach którego zebrano i przeanalizowano przeszło 4 mln opinii blisko 120 tys. konsumentów na temat działalności 84 sieci handlowych. W następstwie tego wręczono 33 nagrody i 12 wyróżnień.

– Największym wyzwaniem w przygotowaniu tego projektu jest nie tylko zebranie odpowiedniej ilości głosów, ale też sprawdzenie tego, czy są one jakościowe. Cały nasz zespół skupił się na tym, aby wyłonić faktyczną opinię polskiego shoppera. Dziesiątki osób pracowały nad tym, abyśmy mogli wyciągnąć właściwe wnioski z zebranych danych i przedstawić je publiczności. Wysoka frekwencja gości, w tym osób decyzyjnych w sieciach handlowych, na rozdaniu nagród pokazała nam, że było warto. To dla nas feedback, że branża nam ufa i potrzebuje naszych działań. Całemu zespołowi daje to motywację do kontynuowania prac nad programem w kolejnych latach. Już w styczniu 2023 roku zaczniemy przygotowania do kolejnej edycji – mówi Marcin Lenkiewicz, członek kapituły programu BLIX AWARDS.

Jak stwierdza Tomasz Jabłoński, przewodniczący kapituły, była to najlepsza dotychczasowa edycja programu. Dużo więcej opinii zostało udzielonych niż w poprzednich latach. Tym samym rozdano większą liczbę nagród. Natomiast dr Krzysztof Łuczak, członek kapituły programu, dodaje, że obecnie program gromadzi największą społeczność ankietowanych konsumentów w Polsce. Dzięki temu jest ceniony przez sieci handlowe, ale nie tylko. 

– Polska Izba Handlu, czyli najszersza reprezentacja handlu detalicznego w Polsce, postrzega program BLIX AWARDS jako cenne narzędzie, dostarczające ogromną wiedzę zarówno nam, jak i naszym firmom członkowskim. Jest to najbardziej unikalne tego typu przedsięwzięcie w kraju, pokazujące opinie bardzo szerokiej grupy konsumentów. To jest szczególnie istotne teraz, kiedy przeżywamy bardzo dynamiczną i gwałtowną transformację handlową – komentuje Maciej Ptaszyński, Wiceprezes i Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.

Natomiast dr Maria Andrzej Faliński, członek kapituły i były wieloletni Dyrektor Generalny POHID-u, uważa, że program BLIX AWARDS – Wybór Konsumentów jest systemowym instrumentem. Zarówno sprzedający, jak i kupujący uzyskują w nim wiedzę o sobie nawzajem i mają ułatwione podejmowanie decyzji biznesowych oraz zakupowych. Dla handlu to rzecz najważniejsza, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ponadto konsument uczy się, że może znaleźć informacje o sieciach, ich towarach i trendach. Program tworzy więc swoistą kulturę dialogu na makropoziomie społecznym.

Goście eventu zauważyli również, że był on doskonale zorganizowany. Wśród nich dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, analityk w Zespole Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym i Przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Handlu, zauważa, że finał trzeciej edycji BLIX AWARDS i sam zakres tematyczny paneli dyskusyjnych doskonale trafiły w najbardziej aktualne problemy sektora handlowego. I zostały świetnie merytorycznie przygotowane.

– To wydarzenie jest dla nas dużym sukcesem rynkowym. Praktycznie wszyscy przedstawiciele branży byli obecni na evencie. To pokazuje, że program jest ważną częścią ekosystemu retailowego w Polsce. Widać też, że sieci handlowe doceniają nasz wkład w rozwój tej części rynku – zaznacza dr Krzysztof Łuczak.

Ważną częścią finału BLIX AWARDS były panele dyskusyjne. Podzielono je na 5 wątków. Na temat tego, dokąd zmierza rynek promocji w dobie kryzysu, wypowiedzieli się Ewa Ratajczyk, Kierownik Działu Marketingu w sieci Lewiatan, Anna Krawczyk, Senior Commercial Executive w Nielsen IQ, Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX, dr Paweł Jurowczyk, Strategy Business Director w ABR SESTA, a także Krzysztof Szultka, Dyrektor Marketingu w sieci POLOmarket. Z kolei o tym, czy sieci handlowe będą dalej tak szybko, jak do tej pory, rozwijać się pod względem innowacji technologicznych wprowadzanych dla konsumentów, dyskutowali dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Andrzej Wojciechowicz, ekspert Komisji Europejskiej i NCBR w obszarze gospodarki innowacyjnej, prof. Andrzej Szymkowiak, Kierownik Laboratorium ConsumerLab.pl na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Przemysław Dwojak, Senior Director w GfK oraz Piotr Białecki, przedstawiciel drugiego pokolenia założycieli i właścicieli sieci Twój Market.

– Tematy rozmów zostały dobrane w ten sposób, aby odzwierciedlały realne problemy, z którymi obecnie mierzą się sieci handlowe. Widzimy dynamiczne i często niespodziewane zmiany, które następują chociażby poprzez rosnącą inflację i ceny energii. W przygotowaniu debat przyświecał nam cel, aby zebrać maksymalną różnorodność głosów, która pochodzi zarówno od samych sieci handlowych, jak i ekspertów rynkowych, firm konsultingowych, ale też od naukowców. Taki dobór panelistów przyniósł nam ciekawą dyskusję, różne punkty widzenia i ścierające się nieraz opinie. To sprawiło, że debaty były wyjątkowo interesujące – zwraca uwagę dr Łuczak.

O tym, czy w okresie szalejącej inflacji sieci handlowe powinny lepiej rozwijać działy ze zdrową żywnością, rozmawiali Anna Trząsalska, Strategic Social Research Specialist w Kantar Public, Arkadiusz Paprzycki, Product Manager w aplikacji Zdrowe Zakupy, Maciej Ptaszyński, dr Maria Andrzej Faliński, a także Robert Krzak, ekspert z EY Polska. Strategie CSR-owe na trudne, inflacyjne czasy zostały omówione przez Annę Pulnar, ekspertkę ds. CSR w Lidl Polska, Jakuba Śwircza, wiceprezesa Fundacji Brandy Lab, a także prof. Andrzeja Szymkowiaka. Natomiast o tym, na jaką formę gazetki z promocjami obecnie stawiają sieci handlowe, dyskutowali Julita Pryzmont, Business Development and Communication Director w Hiper-Com Poland, Joanna Kalinowska, Sales&Marketing Manager w JYSK, dr Krzysztof Łuczak, Mateusz Chołuj, CEO w Proxi.cloud, a także dr Faliński. 

– Jako uczestnik paneli muszę powiedzieć, że były one bardzo cenne, bo wzięli w nich udział fachowcy, tj. eksperci w zakresie komunikacji, handlowania i przygotowywania różnego rodzaju instrumentów marketingowych. Takiego dialogu nie można przecenić. Widać też było, że tematy miejscami wzbudzały sporo emocji i były żywo omawiane, na czym mocno zależało organizatorom – podsumowuje dr Maria Andrzej Faliński.


***

Masz pytania do ww. publikacji?

Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com


Ostatnio dodane


Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!KLAUZULA DOT. NEWSLETTERA


ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH:

Administratorem Państwa danych osobowych jest UCE GROUP LTD. Sp. z o.o. Oddział w Polsce,  00-807 WARSZAWA (PL-Poland), Aleje Jerozolimskie 96. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000290366, NIP PL: 735-27-17-143, REGON: 120557126.

PRZYSŁUGUJE PAŃSTWU PRAWO DO:

 • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
 • żądania cofnięcia zgody na przesyłanie wiadomości i/lub informacji w formie Newslettera w dowolnym momencie,
 • wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

CEL PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH:

Dane osobowe przetwarzane są w celu otrzymania informacji handlowej, treści marketingowych w postaci Newslettera (w tym m.in. wszelkiego rodzaju publikacji, raportów, analiz oraz informacji prasowych) za pomocą wiadomości e-mail. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysyłki Newslettera.

OKRESY PRZECHOWYWANIA DANYCH:

Dane udostępnione w celach marketingowych, tj. wysyłki Newslettera, będą przechowywane do czasu wycofania zgody lub złożenia sprzeciwu.

KATEGORIA OSÓB, KTÓRYM DANE MOGĄ BYĆ UDOSTĘPNIANE:

Dostęp do danych osobowych Użytkownika mogą mieć pracownicy i podwykonawcy Administratora, którzy są odpowiedzialni za obsługę Użytkownika, m.in. wykonujący wszelkiego rodzaju usługi na rzecz Administratora (np. świadczący wsparcie techniczne i/lub informatyczne bądź analityczne) oraz Podmioty zewnętrze, takie jak serwisy obsługujące, które muszą mieć dostęp do tych danych, aby wykonywać swoje zadania i obowiązki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI


ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH:

Administratorem Państwa danych osobowych jest UCE GROUP LTD. Sp. z o.o. Oddział w Polsce,  00-807 WARSZAWA (PL-Poland), Aleje Jerozolimskie 96. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000290366, NIP PL: 735-27-17-143, REGON: 120557126.

ZASADY OGÓLNE:

a) Niniejsza Polityka Prywatności stanowi dokument regulujący zasady przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
b) Wprowadzenie Polityki Prywatności ma na celu zapewnienie zgodności z RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) procesów przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
c) W związku z prowadzoną przez Administratora działalnością Państwa dane są zbierane i przetwarzane zgodnie z właściwymi przepisami prawa (w tym RODO) w oparciu o obowiązujące w nich zasady, takie jak:

 • zasada zgodności z prawem. Administrator zapewnia, że przetwarzanie przez niego danych osobowych jest zgodne z prawem, tj. art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 2 albo art. 10 RODO,
 • zasada ograniczenia czasowego. Administrator zapewnia, że dane osobowe są przetwarzane tylko przez okres, w jakim jest to niezbędne dla zrealizowania celów przetwarzania,
 • zasada rzetelności i przejrzystości. Administrator zapewnia rzetelność i przejrzystość przetwarzania danych osobowych, informuje o przetwarzaniu danych osobowych w momencie ich zbierania,
 • zasada ograniczenia celu. Administrator zapewnia, że dane osobowe są zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach,
 • zasada prawidłowości. Administrator zapewnia, że przetwarzane przez niego dane osobowe są prawidłowe i w razie potrzeby uaktualniane,
 • zasada minimalizacji. Administrator zapewnia, że przetwarza dane wyłącznie w zakresie niezbędnym do realizacji celu,
 • Administrator zapewnia przestrzeganie Polityki prywatności przez wszystkich Pracowników, Współpracowników Administratora oraz Podwykonawców,
 • zasada integralności i poufności. Administrator zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem,
 • zasada rozliczalności. Administrator poprzez odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapewnia możliwość wykazania zgodności przetwarzania danych osobowych z RODO oraz pozostałymi przepisami dotyczącymi danych osobowych,
 • zasada zgodności ciągłości. Administrator zapewnia zgodność działania organizacji z wymaganiami ochrony danych osobowych. W tym celu między innymi monitoruje zmiany w przepisach prawa, wytyczne krajowych oraz międzynarodowych organów ochrony danych osobowych oraz orzecznictwo sądów i trybunałów, a także uwzględnia w tym zakresie najlepsze praktyki rynkowe.

PRZEKAZYWANIE DANYCH OSOBOWYCH DO PAŃSTWA TRZECIEGO:

Administrator nie przekazuje Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Niemniej w przypadku zaistnienia takiej konieczności, Administrator przekazuje je z zapewnieniem odpowiedniego stopnia ochrony.

UDOSTĘPNIANIE I POWIERZENIA DANYCH OSOBOWYCH:

Administrator udostępniania Państwa dane osobowe innemu administratorowi tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden z warunków, o którym mowa w art. 6 ust. 1 albo w art. 9 ust. 2 RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE). Natomiast powierzenie przetwarzania Państwa danych osobowych przez Administratora następuje w oparciu o umowę powierzenia przetwarzania danych lub inny instrument prawny, o którym mowa w art. 28 RODO.

KONTAKTY Z ADMINISTRATOREM:

Administrator udziela Podmiotom danych informacji na piśmie lub w inny sposób, w tym w stosownych przypadkach – elektronicznie. Administrator umożliwia wykonywanie praw wynikających z art. 15-22 RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).

REALIZOWANIE UPRAWNIEŃ PODMIOTÓW DANYCH:

 • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia otrzymania kopii danych lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, wniesienie sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

NARUSZENIA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:

Administrator zapewnia, że zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych będzie przekazywał Organowi Nadzorczemu, chyba że jest mało prawdopodobne, by naruszenie skutkowało ryzykiem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. Administrator bada zaistniałe naruszenie i ewentualnie wdraża stosowne organizacyjne i techniczne środki naprawcze.