Raport przedstawia wyniki obserwacji blisko 267 tys. dorosłych Polaków, poruszających się w okolicach ponad 220 obiektów wielkopowierzchniowych. Widać, że w okresie od 18.03 do 18.05.2021 r. było o 5,5% więcej unikalnych odbiorców reklamy zewnętrznej niż w analogicznym czasie ub.r. Z kolei ruch poszedł w górę aż o 24,6%. Zdecydowanie większy wzrost drugiego wskaźnika niż pierwszego świadczy o częstszym wychodzeniu z domu osób, które w zeszłym roku ograniczały takie wyjścia.
Ponadto w raporcie odnotowano ruch wokół nośników wielkopowierzchniowych w Polsce w trakcie całej pandemii oraz na ponad miesiąc przed nią. Zestawienie tych danych wyraźnie pokazuje, że sytuacja wraca do normy. Ewidentnie świadczy o tym wynik zarejestrowany w ostatnim badanym tygodniu (10-16 maja br.), czyli 77,1% średniego ruchu sprzed pandemii.
Warto przypomnieć, że bardzo duży i gwałtowny spadek ruchu na ulicach nastąpił w marcu i kwietniu 2020 roku. Wtedy odnotowano minimum całego badanego okresu, które wynosiło 34,4% średniego ruchu w porównaniu z sytuacją niepandemiczną. Pojawiły się również pierwsze obostrzenia rządowe. Natomiast w ostatnim tygodniu kwietnia ub.r. rozpoczęło się znaczące odbicie. Swój peak osiągnęło w połowie czerwca, kiedy odnotowano już 89,3% normalnego ruchu.
W zeszłe wakacje ruch utrzymywał się na dość wysokim poziomie do połowy sierpnia. Wtedy zaczął spadać i tak było do listopada. W grudniu ub.r. mobilność Polaków wzrosła aż do poziomu blisko 60% wcześniejszego ruchu. Zaraz po Bożym Narodzeniu odnotowano minimum na poziomie 34,8%. Tu kluczowe było zaostrzenie ograniczeń w związku z Sylwestrem. W 2021 roku ruch na ulicach delikatnie spadał, począwszy od trzeciego tygodnia stycznia aż do drugiego tygodnia kwietnia, kiedy walczono z trzecią falą zakażeń.
Należy dodać, że odsetek wizyt z podziałem na konkretne dni tygodnia praktycznie nie zmienił się, patrząc na ostatnie wyniki i dane sprzed pandemii. Ruch jest mniej więcej identyczny w dniach roboczych. Nieco większy jest w piątki. I wykazuje tendencję spadkową od soboty do niedzieli, która jest nawet o połowę niższa niż w środku tygodnia.
Dane pochodzą raportu firmy technologicznej Proxi.cloud oraz platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH. Zostały zebrane w okresie od 18.03 do 18.05.2021 r. ze specjalnie przygotowanych stref, wygenerowanych dla wyselekcjonowanej grupy nośników OOH. Reprezentowały one różne formaty i rozproszoną lokalizację, uwzględniającą m.in. generatory ruchu, centra handlowe, duże i średnie miasta, wsie, regiony turystyczne oraz ciągi komunikacyjne. Średni ruch przed pandemią został obliczony na podstawie wizyt z okresu 27.01-08.03.2020. Obserwacji poddano 246,6 tys. Polaków w 222 lokalizacjach na terenie wszystkich 16 województw.
Masz pytania do ww. publikacji?
Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com
Ostatnio dodane
Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!