Z ogólnopolskiego raportu „Indeks promocji gazetkowych w handlu 2019/20”, przygotowanego przez Centrum Analiz Grupy AdRetail, międzynarodową agencję badawczo-analityczną Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH, wynika, że w gazetkach wydanych na rynku w ub.r. było o 17,2% promocji mniej niż w 2019 roku. Tak wykazała analiza ponad 3,1 mln akcji rabatowych.
– Nie ma wątpliwości, że było to pokłosiem pandemii i szeroko stosowanych obostrzeń. Sieci handlowe ograniczyły się głównie do promowania produktów pierwszej potrzeby. Jednak nie tylko to zadecydowało o wyniku. W ciągu ostatnich kilku lat rokrocznie notowano kilkuprocentowe spadki, ale nigdy dotąd nie były one na tak wysokim poziomie – mówi Karol Kamiński z Grupy AdRetail.
Jak informuje Anna Bednarek z UCE RESEARCH, największy spadek liczby promocji wykazały sklepy z art. dla dzieci – aż o 87%. Następne były sieci RTV-ADG z wynikiem 45%. Na trzecim miejscu znalazły się placówki z produktami z kategorii kultury i rozrywki – 38%. Dalej w zestawieniu były hipermarkety – 24%, drogerie i apteki – 11%, a na końcu – cash & carry oraz supermarkety – po 4%.
– Sieci, które odnotowały istotne spadki, w większości znajdują się w galeriach handlowych, a te okazały się największymi ofiarami obostrzeń. Ich częściowe zamknięcie miało duży wpływ na strategie promocyjne i nośniki publikacji. W tej sytuacji, w celu obniżenia kosztów retailerzy rezygnowali z druku gazetek handlowych, a w konsekwencji z promocji – wyjaśnia Yves Frerot z Hiper-Com Poland.
Z kolei największy wzrost liczby promocji zanotowały dyskonty – 12%. Następne w zestawieniu były sklepy typu DIY – 9%, sieci convenience – 2%, a potem – hurtownie – 1%.
– Wzrost promocji w dyskontach, podczas gdy większość formatów była na minusie, to dobra wiadomość dla konsumentów, ale nie dla branży. Format ten wyraźnie i konsekwentnie od kilku lat wypycha z rynku całą szeroko pojętą konkurencję. Dlatego powinna ona wyciągnąć z tej analizy wielowarstwowe wnioski i na tej podstawie zbudować długofalowy plan. Im szybciej to zrobi, tym lepszy i trwalszy będzie tego efekt – komentuje Karol Kamiński.
Podsumowując spadki i wzrosty, widać, że tylko 4 formaty z 11 odnotowały więcej promocji w ub.r. niż w 2019 roku. Przy tym skoki nie były tak duże jak ograniczenia.
– Jeżeli nie będzie kolejnego dłuższego lockdownu, to w I półroczu 2021 roku ilość promocji utrzyma się na podobnym, niskim poziomie. Jeśli gospodarka zostanie w pełni otwarta, to wzrosty mogą być mało zauważalne lub prawie niewidoczne. Natomiast w przypadku dalszego mrożenia gospodarki, w tym handlu, do końca roku spadki mogą przekroczyć łącznie nawet 25% – podsumowuje Anna Bednarek.
Raport „Indeks promocji gazetkowych w handlu 2019/20” został opracowany na podstawie analizy ponad 12,4 tys. gazetek handlowych z całego 2019 i 2020 roku. Łącznie monitoringiem objęto blisko 295 tys. stron i 9 mln cm2 powierzchni promocyjnej. Pod uwagę wzięto publikacje ze wszystkich dyskontów, hipermarketów, supermarketów, sieci convenience, cash & carry, hurtowni, drogerii i aptek, sieci DIY, RTV-AGD, sklepów dziecięcych i z art. z kategorii kultury i rozrywki.
Masz pytania do ww. publikacji?
Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com
Ostatnio dodane
Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!