Z ogólnopolskiego raportu „Przedsiębiorczy Polak w czasie pandemii”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Akceleratora Innowacji Przemysłowych IndustryLab (Grupa Kapitałowa DGA), wynika, że 66,2% badanych nie zamierza w najbliższym czasie zakładać własnej działalności gospodarczej pod jakąkolwiek postacią. Tylko 16,9% jest odmiennego zdania. Z kolei 17% nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.
– Większość Polaków oczywiście słusznie boi się ryzyka, bo obecne czasy są bardzo trudne i mało przewidywalne. Do tego dochodzi brak wiedzy, szczególnie w kwestiach prawnych, co w sposób zasadniczy komplikuje prowadzenie tego typu działań – komentuje Krzysztof Zych z UCE RESEARCH.
Badanie również pokazuje, że osoby które nie chcą zakładać firm, głównie wskazują na to, że wolą bezpiecznie pracować na etacie – 27,3%. Deklarują też, że obawiają się ryzyka finansowego – 16,9%. Na kolejnych miejscach znalazły się takie obawy, jak spowolnienie gospodarcze – 8,4%, a także brak zamówień – 7,5%. Niepokój budzą też urzędy – 4,4%. Ponadto Polaków zniechęca biurokracja – 4,2%.
– Kwestia bezpieczeństwa finansowego to jeden z najczęściej powtarzanych argumentów w kontekście pracy na etacie. Ale ten spokój bywa złudny. Niemniej w sytuacji zagrożenia, która obecnie dotyka zarówno handel, usługi, jak i produkcję, potrzeba asekuracji rośnie. Poziom niepewności przekroczył próg akceptowalności wśród wielu osób, które mogłyby otworzyć własną działalność – mówi Joanna Juszczyszyn-Klimek z Grupy Kapitałowej DGA S.A.
Z kolei wśród tych, którzy nie chcą zakładać firm, najmniejsze obawy wzbudza prowadzenie księgowości – 0,6%, jak również nierzetelny kontrahent – 1,7%. Ponadto 20,4% ma inny powód niż wskazany przez badaczy, a 8,7% nie potrafi tego wyjaśnić.
– Jakość usług księgowych poprawia się, więc takie kwestie przestają być problemem. Natomiast obawa dotycząca nierzetelności kontrahentów może być marginalizowana, bo badani nie odczuli jeszcze tego na własnej skórze. Jednak gorsze jest to, że w tak trudnych czasach Polacy słabo identyfikują najbardziej oczywiste i najpoważniejsze zagrożenia – dodaje Krzysztof Zych.
Natomiast osobom nastawionym na założenie firmy głównie zależy na większej niezależności – 52,9%. Motywuje ich też perspektywa wyższych zarobków – 30%.
– To dość oczywiste kwestie, które co do zasady leżą u podstaw zakładania własnej firmy. W przypadku etatu zawsze trzeba się dostosowywać do wymagań pracodawcy. Jest też finansowy sufit. Z kolei właściciel firmy może podwyższać swoje dochody niemal bez ograniczeń – zaznacza ekspert z UCE RESEARCH.
Osoby planujące założyć działalność najrzadziej deklarują, że tego wymaga od nich pracodawca – 3,5%. Wykazują też niechęć do pracy na etacie – 4,7%, a także możliwość otrzymania dotacji czy grantu – 5,9%. Ponadto 2,4% ma inny powód, a 0,6% nie umie tego wyjaśnić.
– Dotacja czy grant to jednorazowy zastrzyk finansowy, który niestety szybko się kończy. Nie może być sam w sobie celem prowadzenia działalności gospodarczej, co słusznie zauważyli ankietowani. Natomiast dobrze zainwestowane środki mogą wpłynąć na rozwój firmy i zasadniczo poszerzyć jej horyzont działania – podsumowuje Anna Szymańska z Grupy Kapitałowej DGA.
Badanie zostało wykonane metodą CAWI w I połowie stycznia br. na próbie 1008 dorosłych Polaków.
Masz pytania do ww. publikacji?
Skontaktuj się z nami: strefa.wiedzy@uce-pl.com
Ostatnio dodane
Zapisz się do Newslettera.
Bądź z nami na bieżąco!